Selvbetjening for abonnenter

Gå til Selvbetjening I selvbetjeningen kan du administrere dit abonnement, for eksempel ændre perioder, tilmelde nyt betalingskort eller opsige.

Alle vil have Sanne og Daniels macarons fra Skudehavnsvej

Det begyndte under Corona, hvor Sanne brugte noget af tiden hjemme på at lave macarons. I dag har hun og partneren Daniel travlt med at producere nok af dem til de mange kunder, og der er pladsmangel i det lille produktionskøkken på Skudehavnsvej.

I går var det en høreapparat-koncern, i dag er det et flyselskab og i morgen kan det være en af Nordhavns store virksomheder, som vil servere macarons med printet logo for deres kunder eller medarbejdere. Eller også skal der bare laves 50 stk. til en konfirmationsfest.

Uanset hvad, så strømmer de små kager ud fra den lille virksomhed MyElla på Skudehavnsvej, og parret Sanne Kreilgaard Corell og Daniel Weimann Lauridsens macarons er håndlavet fra bunden af. 

De bor på Kronløbsøen, så der er ikke langt ud til det lille produktionskøkken, når børnene er afleveret i børnehaven Orienten.

Ikke en nem kage
En macaron består en bund og en top med chokoladeganache imellem. Men det er ikke en nem kage at lave.
“Vi har et andet lille firma som laver gastronomiske måltider til firma-events og private fester, men med Corona gik det hele jo i stå. Så jeg begyndte at nørde og udvikle vores egne macarons. Det ligner jo bare en lille kage, men den er faktisk svær at lave ordentligt, så den ser smuk ud og smager godt,” fortæller Sanne Kreilgaard Corell, som er uddannet kok.

1000 macarons på en dag
Parret driver stadig deres virksomhed Gastrotrucken fra Skudehavnsvej, hvor måltiderne køres ud i to gamle Citroën varevogne, som bliver passet og plejet af Daniel. Men deres macarons er ved at overtage hele køkkenet. På stålbordene skal der både røres dej, bages kagebunde, laves fyld, printes logoer på toppen – og pakkes kager fint ind i æsker eller cellofanposer. Det meste af arbejdet er manuelt.

“Der kan godt være tryk på nogle gange. Nogle af vores kunder bestiller måske 1000 macarons. Men vi er også glade for vores private kunder, som måske kun bestiller 50 til deres konfirmation eller bryllup,” siger Daniel.

Drømmen er en lille ‘fabrik’ – i Nordhavn
Daniel og Sanne startede virksomhed i Nordhavn allerede i 2016, og flyttede også selv til bydelen, først til Sundkaj og siden til Kronløbsøen.

“Det er dejligt at være selvstændig og have sit arbejde tæt på sin bolig, og så elsker vi Nordhavn. Der var lidt ‘shady’ herude på Skudehavnsvej for 10 år siden, men nu går det stærkt med udviklingen og det er spændende at følge med i,” siger Daniel.

Daniel og Sanne håber at den gode udvikling for MyElla vil fortsætte, og det må gerne fortsætte i et tempo, hvor de og resten af familien kan følge med.

“Vi har været godt tilfredse med at vokse organisk – og stille og roligt få flere og flere kunder. Men vores drøm er, at vi om tre år har et lidt større produktionslokale her i Nordhavn. En lille ‘fabrik’ med et udsalg – hvor folk kan komme forbi og købe macarons,” siger Daniel.

“Jeg synes at det hører med til en by, at man kan se og lugte hvad der laves hos bageren, snedkeren eller håndværkeren,” tilføjer Sanne.

“Det ville være synd, hvis alle de mindre produktionsvirksomheder presses ud. Vi håber at der også i fremtiden vil være plads til mindre virksomheder med håndværk eller produktion her i Nordhavn,” siger hun.

Læs mere på myella.dk

Du skal have abonnement for at læse denne artikel Få adgang til Nordhavn Avis - Første måned på gratis prøve
Close

Translate »