Selvbetjening for abonnenter

Gå til Selvbetjening I selvbetjeningen kan du administrere dit abonnement, for eksempel ændre perioder, tilmelde nyt betalingskort eller opsige.

Balletbørn på Det Kongelige

Balletkompagniet – som bl.a. har afdeling i Nordhavn –  har fået besked fra Det Kongelige Teater, om at de ønsker at hyre 30 elever fra Balletkompagniet til deres balletter ‘Nøddeknækkeren’ og ‘Tornerose’. 

30 af de 44 børn, som er blevet udvalgt efter en audition, kommer fra Balletkompagniet. Eleverne på 8-14 år kommer til at danse side om side med Det Kongelige Teaters egne balletbørn. Det er første gang, at Det Kongelige Teater har åbnet for deltagelse af børn uden for deres egne rækker. 

“Vi ser det som en anerkendelse af vores elever, og vi er enormt stolte af, at deres grundteknik og indsats har fået dem gennem nåleøjet,” siger balletleder Helle Keis.

Du skal have abonnement for at læse denne artikel Få adgang til Nordhavn Avis - Første måned på gratis prøve
Close

Translate »