Selvbetjening for abonnenter

[maxbutton id="1"] I selvbetjeningen kan du administrere dit abonnement, for eksempel ændre perioder, tilmelde nyt betalingskort eller opsige.

Er vin til maden alt for dyr? Silo afprøver nyt koncept

Det er ofte en særdeles kostelig fornøjelse for de fleste at nyde et glas vin til maden på en restaurant. Relativt høje prisniveauer på topvine såvel som kvalitetsvine i mellemklassen synes at være en “naturlov” på restauranterne.

Sådan behøver det ikke nødvendigvis at være, mener Silo i Nordhavn som nu lancerer lavere priser på både eftertragtede topvine og kvalitetsvine i mellemklassen. Målet er at gøre op med den prissætning af vin, som mange restauranter arbejder med i dag, og som ofte gør selv relativt almindelige vine til en dyr fornøjelse.

Ideen er opstået i kølvandet på sidste års “Wine Week”, hvor Silo i en uge solgte bla. sjældne og eftertragtede vine til lave priser. Så i det nye vinkort finder man en lang række vine i prislejet 500-800 kroner, som på mange restauranter normalt koster langt over 1.000 kroner.

Silo udvider samtidig vinkortet fra cirka 100 til 200 vine. Der er alt fra naturvine til modne vine, især ældre Bordeaux-årgange. Netop Bordeaux har en særlig plads i restauratør Michael Rønnebæk-Rørths hjerte – han opbyggede Danmarks største Bordeaux-samling på Restaurant Koefoed.

Du skal have abonnement for at læse denne artikel Få adgang til Nordhavn Avis - Første måned på gratis prøve
Close

Translate »