Boghandleren i Århusgade får 16. april kl. 18-19 besøg af Mads H. Odgaard, som bl.a. har skrevet romanerne “Min mor sagde mit navn” fra 2024 og “Solo i Istanbul” fra 2025.
I bøgerne udforsker han “menneskers transformation gennem personlige rejser på tværs af kontinenter.” samt temaer som sorg, vrede, angst og ensomhed.
“Jeg tager gerne på researchrejse til andre kontinenter. I forbindelse med romanen “Min mor sagde mit navn” var jeg i New York. Og jeg var på en rejse gennem Uzbekistan, Kirgisistan og Kina i forbindelse med at skrive romanen “Solo i Istanbul”. Jeg planlægger en rejse til det østlige Grønland i forbindelse med den roman, jeg arbejder på nu,” fortæller Mads H. Odgaard på https://bogbrancheguiden.dk/profil/mads-h-odgaard/)
Til arrangementet kommer der til at være et glas Asti og lidt andet godt.








