Selvbetjening for abonnenter

Gå til Selvbetjening I selvbetjeningen kan du administrere dit abonnement, for eksempel ændre perioder, tilmelde nyt betalingskort eller opsige.

Fotos: Toldvagten er tilbage på spidsen

Toldvagtsbygningen blev i 2019 omhyggeligt demonteret og opbevaret et hemmeligt sted i Nordhavn. Nu står den igen på spidsen af Redmolen.

Toldvagtsbygningen er oprindeligt er tegnet af den danske arkitekt Osvald Viggo Langballe i 1916. Toldvagten består af ca. 4.000 såkaldte Ølandssten, som er en kalksten, der er blevet brudt på den svenske ø Øland i mere end 1.000 år. 

Alle fotos: Ditte Isager / Sushi Anaba

Ølandsstenene blev blevet pakket ned i omkring 1000 trækasser med 5-15 sten i hver kasse. Omhyggeligt nummereret og opmålt.
På den måde kunne kasserne transporteres tilbage til Nordø på Redmolen i den rigtige rækkefølge, og vægten af hver kasse var ikke større, end at den kunne køres på en gaffeltruck.

Ud af de 4.000 sten var ca. 500 så medtagede, at de ikke kunne bruges igen. Men de blev også gemt, så de kunne gendannes. 
Der blev sat en særproduktion i gang hos en svensk leverandør, der hentede sten fra samme brud som de oprindelige. 


Udover murstenene er næsten alle materialer bevaret, så de kunne genopføres. Det gælder for eksempel tagbjælkerne af fyrretræ og en række kuriøse detaljer fra den bevaringsværdige bygning.

Nu ligger den lille gulstensbygning igen på spidsen af Redmolen ved indsejlingen til Nordbassinet – lige nedenfor den enorme NORDØ-bygning.

Genopbygningen af huset startede i 2023, og er nu hjemsted for restauranten Sushi Anaba.

Sushi Anaba åbnede første gang på Sandkaj 39 i oktober 2019, grundlagt og drevet af den danske køkkenchef og medejer Mads Battefeld. Efter næsten fem år på sin oprindelige placering flyttede restauranten til sit nye hjem i begyndelsen af ​​2025.

Det nye rum har en 14-sæders disk lavet af dansk – japansk duo Akiko Ken Made. Her tilbereder Mads og hans japanske kollega, assisterende køkkenchef Machu Kojima, menuen foran gæsterne.

Huset rummer også en varm, indbydende lounge, hvor gæsterne kan nyde en drink blandt omhyggeligt kuraterede danske og japanske møbler.

SE FOTOGALLERI – TRYK PÅ PILENE:

.

Du skal have abonnement for at læse denne artikel Få adgang til Nordhavn Avis - Første måned på gratis prøve
Close

Translate »