Med 40 arrangementer rammer spilfestivalen Game On de københavnske kulturhuse og biblioteker, blandt andet på Kildevæld Kulturcenter.
Det sker i uge 45, som en del af Gaming Ugen, der skal give børn, unge og deres familier nye oplevelser med gaming. Det koster ikke noget at være med.
Her kan man opleve alt fra brætspil og konsolspil til spændende spil-foredrag. Du kan lære at 3D-printe, skabe din egen LED-lampe eller kreere dit eget smykke ud af gamle spilbrikker. Og så kan man også blive klogere på både fordomme og god adfærd online.
”Der er mange sider af gaming – både analoge og digitale. Og med det her arrangement viser vi, at gaming med de rette rammer både kan være en fysisk og en social aktivitet. Vi glæder os til at vise gamingens potentialer frem til de fremmødte børn og deres forældre,” siger Martin Voola, der er kultur- og projektkoordinator i Københavns Kommune.
Game On er en del af Medierådets ”Gaming Ugen”, som er målrettet børn og unge og sætter fokus på nye oplevelser med gaming gennem leg, samvær og kreativitet – både digitalt og fysisk.
Find det fulde program på Game On | BrugByen (kk.dk)