Af Kristine Ammitzbøll-Bille, Nr. 2 på Radikale Venstres liste til kommunalvalget i København
København har netop fået Europas største landstrømsanlæg til krydstogtskibe. Det er en milepæl, vi har ventet alt for længe på – og et vigtigt skridt i den rigtige retning. For første gang er det teknisk muligt for krydstogtskibe at lægge til uden samtidig at sende store mængder sundhedsskadelig luftforurening ud over byen.
Men vi må ikke lade os forblænde. For selvom anlægget er klar, er det kun en mindre del af skibene – 25 til 30 procent – der rent faktisk kan koble sig til strømmen. Resten vil fortsætte med at bruge deres egne motorer, og forurene luften og naboerne omkring sig, mens de ligger til kaj.
I 2025 forventes hele 295 krydstogtskibe at anløbe København. Ét enkelt skib, der ikke bruger landstrøm, forurener som omkring 3.500 biler. Det svarer til, at vi får luftforurening fra over 700.000 biler – direkte ind i vores byrum og boligkvarterer. Det er uacceptabelt.
På lidt længere sigt vil omkring halvdelen af skibene kunne bruge landstrøm. Men det betyder også, at den anden halvdel stadig vil puste sundhedsskadelige partikler ud i stor stil. Det er ikke holdbart, og det er ikke rimeligt over for de københavnere, der bor, arbejder og færdes i nærheden af havnen.
Derfor skal vi nu træffe et politisk valg: København skal ikke være losseplads for en forældet og forurenende turismeform. Vi skal sætte en klar grænse og kræve, at alle skibe, der vil besøge byen, kobler sig til landstrøm – eller bliver væk.
Foto: Kasper Løjtved