Tina Lykke Selchs egne oplevelser med kræft og fertilitetsbehandling har været afgørende for, hvordan hun griber sin terapi an. Nu har hun rykket sin praksis hjem til sig selv i Nordhavn.
Tina Lykke Selch har arbejdet som psykoterapeut i 14 år med særligt fokus på kvinder i svære tider – blandt andet kvinder, der står midt i fertilitetsbehandling eller kræftforløb. Hun peger selv på, at hendes vigtigste redskaber til at hjælpe kvinderne hverken er lært gennem bøger eller kurser, men gennem egne erfaringer.
Hun har nemlig selv været igennem både et kræftforløb og flere års fertilitetsbehandling, før det lykkedes det hende at få sine to drenge, der i dag er 11 og 13 år.
For at være tættere på dem i hverdagen – og for at skabe mere fleksibilitet i sit eget program – rykkede hun for tre måneder siden sin praksis hjem til lejligheden i Travemündegade i Nordhavn. Her har hun indrettet et lokale til terapi, hvor hun både tilbyder samtaleterapi, parterapi, kropsterapi og japansk lifting.
“Jeg tror på, at man er klogest på det, man selv har oplevet. Mine egne erfaringer gør, at jeg kan møde kvinderne dér, hvor de er, selvom alle påvirkes forskelligt af livskriser. Når jeg sidder overfor en kvinde i fertilitetsbehandling, så kan jeg nemmere leve mig ind i hendes oplevelser, fordi jeg selv har gennemlevet sorgen og uvisheden,” siger hun.

Ensom kamp for at få børn
Inden Tina Lykke Selch blev psykoterapeut, havde hun en karriere som mediechef i mediebranchen. Hun beskriver den tid som præget af højt tempo, og hun understreger, at det kun har været en befrielse at sadle om og blive selvstændig.
Da hun stod midt i sin travle karriere og samtidig kæmpede for at få børn, savnede hun dog ofte nogle at tale med. Der manglede terapeuter med netop det speciale, og derfor valgte hun senere selv at blive netop sådan en.
“Jeg oplevede selv, hvor ensomt det kan føles at være i fertilitetsbehandling og ikke vide, om man kan få de børn, man ønsker sig. Det var svært at finde et sted, hvor man kan tale åbent om de følelser, der følger med. Det gav mig en klar fornemmelse af, hvilken rolle jeg gerne ville udfylde som terapeut,” siger hun.
Tina Lykke Selch har selv erfaret, at man bedst kommer igennem kriser ved både at arbejde med emnerne mentalt og kropsligt, og derfor tilbyder hun flere former for terapi, som også kan kombineres.
“Vi tror tit, at vi kan tænke os ud af alt, men oplevelserne sætter sig også i vores kroppe. Det giver en anden dimension at arbejde kropsligt med de følelser, som kan være svære at sætte ord på,” fortæller Tina Lykke Selch, som lige nu er i gang med en ny uddannelse som kropsterapeut.

Yoga for kvinder i samme båd
Hun tilbyder derfor også kropsterapeutiske elevbehandlinger, hvor klienter ligger på en briks under behandlingen, og hvor fokus er på kroppens tilstand i stedet for tankernes. Hun fortæller, at hun allerede har flere klienter, som vælger at kombinere samtaleterapien med kropsterapien for at arbejde mere helhedsorienteret med sig selv.
Ud over arbejdet som terapeut underviser hun også i yoga og starter snart et mindre hold i Nordhavn målrettet kvinder i fertilitetsbehandling gennem foreningen Fertilitet & Tab. Her er fokus ikke på store events, men på at skabe et lille, trygt rum, hvor kvinder i samme situation kan mødes.
“Et fertilitetsforløb kan hurtigt komme til at handle om medicin, hormoner og tidsplaner. På holdet er der plads til at trække vejret, finde ro og opleve, at man ikke står alene ved at møde andre, som står i samme situation,” siger Tina Lykke Selch.
At flytte praksissen hjem til Nordhavn har samtidig givet hende mere fleksibilitet i hverdagen.
“Jeg sætter pris på at kunne hente mine børn fra skole og stadig have tid til mine klienter. At være selvstændig giver mig frihed til at indrette min arbejdsdag på en måde, der giver mening for min familie,” fortæller hun.









