Selvbetjening for abonnenter

Gå til Selvbetjening I selvbetjeningen kan du administrere dit abonnement, for eksempel ændre perioder, tilmelde nyt betalingskort eller opsige.

Kranerne på Levantkaj kan blive stående som kulturhistorise pejlemærker

Første del af det nye byområde Levantkaj i Nordhavn har nu fået en såkaldt startredegørelse af Københavns Kommune.  Her er der tilføjet en plan om at bevare de tre containerkraner på Levantkaj.

Det er kommunens Økonomiforvaltning og Teknik- og Miljøforvaltning som har foreslået, at de tre havnekraner og kranspor ud til Orientbassinet bevares. Nu skal det afklares, om kranerne skal udpeges som bevaringsværdige i lokalplanen. 
Samtidig skal  skal promenaden langs Levantparken udformes under hensyntagen til identitetsskabende elementer som bolværker, fortøjningsringe, kranspor og pullerter.

Øverst: Illustration fra tegnestuen Entasis, hvor kranerne også søges bevaret i bybilledet på Levantkaj. Kommunen ønsker at der skal kunne bygges i syv etager under de tre kraner, for at gøre bevarelsen økonomisk bæredygtig.

Historiske landemærker
Forvaltningerne mener, at kranerne og deres kranspor “er væsentlige historiske landemærker på Levantkaj”. 
Men det er samtidig nødvendigt at der knyttes en større byggeret til kranerne, for at skabe et incitament til, at de tre kraner og kranspor i den sydlige havnepark bevares, står der i indstillingen til politikerne.

Derfor er det planen, at der skal kunne bygges i op til 7 etager under kranerne. Bevares kranerne derimod ikke, anbefaler forvaltningerne, at der ikke placeres større bygninger over 2 etager i havneparken.

Højere bygninger vil “fremstå malplacerede i forhold til bl.a. sigtelinjer, sol og vindforhold, hvis ikke de er arkitektonisk begrundede og integrerede med de oprindelige kraner”. 

Maksimal højde
Kranerne har en højde på ca. 62 meter. Ingen andre bygninger på hele Levantkaj bør kunne være højere end kranerne, står der i indstillingen.
“For at bevare stedets særlige kendetegn og historie, og for at kranerne også i fremtiden skal være fremtrædende, bør de særligt høje bygninger på hele Levantkaj også begrænses til maksimalt 62 meter, mens resten af bebyggelsen bør fastholdes under 24 meter”.

Illustration af lokalplanområdet på Levantkaj. Langs kajen kommer ‘Levantparken’ som et bredt bælte langs med vandet.(Københavns kommune)

Du skal have abonnement for at læse denne artikel Få adgang til Nordhavn Avis - Første måned på gratis prøve
Close

Translate »