Selvbetjening for abonnenter

Gå til Selvbetjening I selvbetjeningen kan du administrere dit abonnement, for eksempel ændre perioder, tilmelde nyt betalingskort eller opsige.

Kranparken indviet med opera: Første anmelder giver fire stjerner

Torsdag 23. april blev Nordhavns første større park indviet. Hvor der før var industriområde med stålkraner, lastbiler, skibe og bunker af sand og grus, er der nu skabt et grønt byrum, hvor gamle kranspor, kajkanter og bynatur binder havnens historie sammen med hverdagslivet.

Solen stod lavt over havnen, tæpperne blev bredt ud på græsset, og operasang løftede sig over Kranparken, da naboer, samarbejdspartnere og københavnere mødtes i den nye Kranparken, som er udviklet af landskabsarkitekterne fra Opland.

Parken ligger ved Kalkbrænderiløbskaj – lige mellem Nykredits nye hovedkvarter og The Krane. Syd for parken arbejdes der på at lave en ny kanal, som skal forbinde Kalkbrænderihavnen med kanalerne i Nordhavn. Her er det også meningen at der skal være en bro, så der skabes en promenade helt inde fra Århusgadekvarteret. Denne bro er desværre forsinket på grund af nogle anlægsarbejder som foretages af HOFOR. Men om cirka to år kan promenadeforløbet indvies også.

Navnet Kranparken peger tilbage på det kranspor, der frem til 2015 var en del af havnens industrielle infrastruktur. Her blev der modtaget millioner af tons sand, grus og andre tunge materialer.

I dag er det gamle kranspor blevet genfortolket som en godt 145 meter lang siddeplint, opført af gamle kajkanter fra By & Havns oplagsplads.

Udover den store græsplane, er der også et stort område ed beplantning. Med tiden vil parkens yderkanter få karakter af lund, skovbryn og krat. Med fuglekirsebær, avnbøg, hvidtjørn og kaukasisk vingevalnød.

En af havnearbejderne fra dengang var Flemming Negithon Larsen, og han har været med til at lave en lille udstilling i Kranparken, som viser hvordan området så ud dengang.

Flemming Negithon Larsen ved den lille udstilling i Kranparken. Bag ham ses nogle plader med historiske fotos indprentet i betonen.

“Det var en god arbejdsplads, og det var nogle gode år jeg havde her på stedet. Det var et spændende miljø på Nordhavn – men selvfølgelig meget anderledes, fyldt med røg og støv!
Jeg kan huske dagen hvor krananlægget blev lukket. Der kom en masse københavnere herud for at sige farvel, og se anlægget en sidste gang,” husker Flemming, som i dag arbejder som projektkoordinator for landindvinding i By & Havn.

Han har bidraget med egne fotos til den lille plancheudstilling, som man nu kan se ved kajkanten. Her er fortælles historien om det store modtageanlæg for sten, grus og sand. I perioden 1965-2015 var det præget af et kæmpe halvcirkesformet kranspor i flere meters højde, som gjorde at de store havnekraner kunne tømme et skib og fordele materialerne i en stor grav under kransporet.

En 145 meter lang siddeplint omkranser græsplænen.

Arkitekturanmleder Holger Dahl fra Berlingske har også besøgt Kranparken, og han tror at den vil blive et fint åndehul i Nordhavn.
“Her er aftensol, her er læ, når vinden står i øst, her er en stor græsplæne (hundeejere: Husk posen!), og her er et stykke historiefortælling, der kun bliver bedre af Unionkul-hotelkranen, der ikke er en del af projektet, men som med sin aura af aparte luksus også er med til at sætte gang i festen,” skriver Holger Dahl i Berlingske, hvor han giver Kranparken fire ud af seks stjerner.

“Hvis Nykredit gennemfører de oprindelige planer om at gøre virksomhedens kantine til en offentligt tilgængelig restaurant med udeservering, er der ingen grænser. Så bliver Kranparken til en destination i København – en fortælling, vi har manglet,” skriver han.

Det store kranspor og graven, hvor der blev oplagret sten, grus og sand. (Foto fra udstilling)
En af skibskranerne ved Kranparken, som i årevis fra et vartegn for industriområdet Nordhavn. (Foto fra udstilling)

Du skal have abonnement for at læse denne artikel Få adgang til Nordhavn Avis - Første måned på gratis prøve
Close

Translate »